web designer y.ÇAKIR
Dolgular

Çürük sonucunda kaybedilmiş olan diş dokusunu tamamlamak için yapılan işlemlere dolgu denir.

Çok uzun yıllardır kullanılan amalgam (gümüş rengi) dolgular halen en dayanıklı dolgular olma özelliğini korumaktadır. Fakat metalik renkleri nedeniyle ön dişlerde kullanılmamaktadır.

Basında zaman zaman çıkan haberlerin aksine, tüm diş hekimleri otoritelerinin açıklamaları amalgam dolguların sağlığa herhangi bir zararının olmadığını ortaya koymaktadır.


Son on yıllarda diş hekimliğinde teknolojik anlamda en hızlı gelişen alanların başında dolgu malzemeleri gelmektedir.

Işınlı dolgular, sürekli geliştirilerek, doğal diş renginden ayırt edilemeyecek yetkinliğe ulaşmıştır.

Işınlı dolgular sağlamlıklarının da sürekli artırılmasıyla, estetik nedenlerle tercih edilmeyen amalgam dolguların yerini almaya başlamıştır.

Ayrıca ağızdan ölçü alınarak ve laboratuvarda yapılarak dişe yapıştırılan, seramik dolgular ve seramik ve komposit inlay, onley uygulamaları da bulunmaktadır.

İnlay-onleyler, ara aşamalarda, fazla madde kaybı olan canlı dişlerde post yapmaktan kaçınmak amacıyla ve direkt dolguların başarılı bir biçimde yapılmasının olanaksız olması gibi durumlarda yapılmaktadır.Fissür Örtücü

Azı dişlerinin çiğneme (üst) yüzlerindeki girinti çıkıntılara fissür adı verilmektedir.

Bu girinti çıkıntılar bazı kişilerde çok derindir. Derin fissürler yemek artıklarının toplanmasına ve bakteri üremesine uygun bir zemin oluştururlar.
Derin fissürlü dişleri olan çocukların süt dişlerine ve 6 yaşında çıkardıkları sürekli 1.azı dişlerine, çürükten korumak amacıyla girinti çıkıntılarına ışıkla sertleşen fissür örtücüler sürülür. Dişte bir aşındırma yapılmadığı için tamamen ağrısızdır ve kolay uygulanabilir.
DOLGULAR
Copyright © 2018-2022 www.antalyakulturdis.com. All Rights Reserved.

  • Estetik Diş Hekimliği

  • Estetik Diş Dolguları

  • Inlay ve Onlay Dolgular

  • Lamina Porselen

  • Feldspatik Porslen

  • Empress Porselen

  • Zirkonyum Porselen

  • Tam Seramik  Kronlar
Anasayfa        İletişim         Galeri        Misyonumuz       Hizmetleimiz        Hekimlerimiz
English